Összefoglaló a 2013. november 14-i eVITA Fórumról

Novemberben – Avar Gábor (Bull Magyarország) meghívására – a Sylvester János Református Gimnázium, Szakközépiskola és Szakképző Intézmény adott otthont az eVITA Fórumnak. Az iskolában a Join-In projekt (AAL JP) keretében nemrégiben AAL-laboratórium létesült, ahol azok a 11. és 12. osztályos tanulók végzik kötelező gyakorlatukat, akik választható tárgyként felveszik a „Diakónia-ápolástan” című akkreditált tantárgyat.

Az eVITA Fórumon elhangzott főbb tények, megállapítások, kérdésfelvetések:

- A 2013. szeptemberi, norrköpingi AAL Fórumon egész Európából mintegy 800-an vettek részt. A kiállítók száma 46 volt, közöttük 24 olyan projekt szerepelt, amelyet az AAL Közös Program keretében valósítanak meg. Magyarországot a Join-In és az M3W projekt, valamint a saját fejlesztéseit kiállító MOHAnet Zrt. képviselte.

- Az AAL Fórum kisvárosi  helyszíne nem bizonyult igazán sikeresnek, mivel az igazi célközönség, a bemutatott megoldások potenciális felhasználói, tehát az idős emberek csak rendkívül kis számban látogattak el a rendezvényre. Ez teljesen érthető és indokolt is egy viszonylag kis lélekszámú településen, ezért jobb választásnak tűnnek a nagyobb városok. A jövő évi AAL Fórum helyszíne Bukarest.

- A projektek között meghirdetett verseny döntőjébe három AAL JP projekt jutott be: Connected Vitality, iWalkActive, MobileSage. Az első díjat az iWalkActive nyerte. A helyszínen csak Rolex Rollátornak nevezett kerekes, „hét nyelven beszélő” járókeret nagy mértékben kiterjeszti az idősek mozgásterét (például hegymászás), továbbá különféle kiegészítő szolgáltatásokat nyújt használóinak. Második lett a versenyben a Connected Vitality projekt, amelynek magyar résztvevője a BME Egészségipari Mérnöki Tudásközpont. A díjak odaítélésekor a nagyközönség szavazatai is számítottak. Az eredmény némileg elgondolkoztató, és felveti a kérdést: vajon hol van az az idősgeneráció, amelyik az infokommunikációs eszközöket már tudja használni?

- Érdekes színfoltja volt az AAL Fórumnak a GoogleMaps-szel összekapcsolt szobabicikli. Csak meg kellett adni a helyszínt, és a kerékpározó – a hatalmas, félgömbszerű képernyő segítségével – máris ott találta magát Párizsban, New Yorkban vagy akár Budapest Belvárosában. Tekerhetett bárhol, azaz virtuálisan bejárhatta szinte az egész világot.

- A konferencia Intelligens otthonok szekciója némi csalódást okozott. Konkrét, újszerű megoldások helyett főként általánosságok hangzottak el.

- A korábban megszokott poszter szekciót Norrköpingben digitális poszter szekció váltotta fel. Ez sokkal rugalmasabbá tette a poszterek megtekintését, hiszen az érdeklődők bármikor tájékozódhattak a kihelyezett iPadek segítségével.

- Az M3W (Maintaining and Measuring Mental Wellness) projekt némileg kilógott a projektek sorából, hiszen nem valamilyen kézzel fogható terméket, hanem szoftveres megoldásokat mutatott be. Fontos: a játékok – amelyeket a Semmelweis Egyetem validál – nem váltják ki a drága klinikai vizsgálatokat, de eredményesek és ingyenesek. A kognitív tréning program a Semmelweis Egyetemen 2013 szeptemberében elindult. Az AAL Fórumon egyébként felvetődött, hogy az M3W projekt keretében kifejlesztett játékokat egy másik rendszerbe is be lehetne építeni.

- Az AAL Közös Program eddigi tapasztalatainak értékelését végző, a folytatás irányait meghatározó szakértői csoportnak, Dózsa Csaba személyében, magyar tagja is volt. A munka eredményeit összefoglaló anyag egyelőre nem publikus. Fontos általános megállapítás: a politikai kurzusoktól független, mindenki számára triviális célokat kell meghatározni. Nélkülözhetetlen a szakmapolitikai támogatás.