FOCUS
Hazai és nemzetközi közönség előtt az InTraMed-C2C
Májusban két budapesti rendezvényen tartott beszámolót az InTraMed-C2C projektről Valovics István projektvezető (BME EMT, PP10). A XI. Országos Egészségügyi Infokommunikációs Konferencián (IME) az InTraMed-C2C támogatóként is szerepelt, ezzel is felhívva a konferencia közel kétszáz résztvevőjének a figyelmét: kiválóan hasznosíthatják a projekt során kidolgozott, a klinikák és a vállalkozások közötti innovációtranszfert segítő eszközrendszert.
Az IME konferencia plenáris ülésének közel 20 előadása az ágazati infokommunikációs fejlesztésekkel, az infokommunikációs technológiák gyakorlati alkalmazásával, valamint a kórházi informatikával foglalkozott. A szekcióelőadások három blokkjának fókuszában a kutatás, a fejlesztés, az innováció, valamint egy IT klaszter egészségügyi innovációs projektjeinek a bemutatása állt. Az előadásokat élénk vita követte.
Az InTraMed-C2C-ről szóló előadás a BME EMT szakértői által moderált K+F+I szekcióban hangzott el. Valovics István a projekt alapgondolatának, céljainak, munkamódszerének, eszközrendszerének ismertetésén kívül néhány Magyarországról származó innovációs ötletről is beszámolt. A hallgatóság figyelmébe ajánlotta a projekt honlapját, valamint innovációs adatbázisát. Hangsúlyozta: az internetes piactérként működő, a klinikai és a vállalkozói oldal összekötését szolgáló adatbázis, a regionális ügynökök közvetítésével mindenki számára nyitott. A konferencia délutáni programjában tartott kerekasztal-beszélgetésen – Valovics István személyében – szintén képviseltette magát a BME EMT, illetve az InTraMed-C2C projekt. Az eszmecsere fókuszában a távegészségügyi szolgáltatások kodifikációs és finanszírozási kérdései, a személyes egészségügyi ellátás problémái, valamint a K+F+I projektek hosszú távú fenntarthatóságának nehézségei álltak.
A második rendezvény a 2013-as magyar-olasz kulturális évad keretében szervezett, e-egészségügy, távgondozás, telemedicína témájú nemzetközi workshop volt. Az Óbudai Egyetemen rendezett workshopon a bevezető gondolatokat követően négy szekcióban folytatódott a program. A fő témák: a kétoldalú kapcsolatok fontossága az e-egészségügyben és a telemedicínában; kutatás-fejlesztési projektek eredményei; a WABT (World Academy of Biomedical Sciences and Technologies) hozzájárulása a kétoldalú találkozóhoz, nemzetközi együttműködés; fiatal kutatók eredményei. Az előadásokat kerekasztal-beszélgetés zárta.
Valovics István, az InTraMed-C2C projekt bemutatásakor külön kitért az innovációtranszfer transzregionális aspektusaira. Hangsúlyozta: a projektpartnerek mint az innovációtranszert segítő ügynökök örömmel veszik, ha Európa bármely országából megkeresik őket innovációs ötletekkel vagy vállalkozói, gyártói szakértelemmel. A projektben az InTraMed-C2C egészségügyi innovációs adatbázis az innovációk és a gyártási kapacitások transzregionális összekapcsolásának fő eszköze.
A konferenciákon való részvétel, valamint az IME, az egészségügyi vezetők szaklapja 2013. májusi számában megjelent, a projekt tevékenységeit összefoglaló 5 oldalas cikk célja az InTraMed-C2C népszerűsítése, eredményeinek terjesztése.
Üdvözöljük az InTraMed-C2C honlapján!
Az InTraMed-C2C európai projekt, amelyben 7 országból, összesen 10 partner vesz részt.
Maga a projektötlet az egyik projektpartnertől, a Felső-ausztriai Clusterlandtól (Clusterland Oberösterreich GmbH) származik. Az osztrák szakemberek felismerték, hogy a klinikákon mind a termék, mind a folyamat, mind a szolgáltatásfejlesztésben hatalmas innovációs potenciál rejlik, ám ez a potenciál nem testesül meg kellőképpen valós eredményekben – a vállalatok termékfejlesztésében, szellemi tulajdon létrehozásában és az egészségügyi folyamatok javításában.
Az InTraMed-C2C olyan eszközöket keres és fejleszt, amelyek segítségével a kis- és középvállalatok (helyben és Európa-szerte) könnyebben férhetnek hozzá a klinikákon felhalmozódó innovációs potenciálhoz.
Az innovációtranszfer elégtelenségének egyik oka, hogy a kórházak és a vállalatok – az innovatív ötletek kezelését tekintve – eltérő küldetést teljesítenek. A klinikák az innovációk „végfelhasználói”, ugyanakkor a klinikákon alulról fölfelé ható erők működnek – az ipar felé és az ipari termékekbe irányuló innovációtranszfert segítendő. A vállalatok, különösképpen a globális szereplők, ezzel szemben főként abban érdekeltek, hogy saját, meglévő termékpalettájukat bocsássák a kórházak rendelkezésére; az új innovációk csupán szigorú gazdasági megfontolások alapján érdeklik a vállalati kört. Ráadásul ezek a cégek az idők folyamán egyedi marketing erőforrásaikkal támogatott kapcsolatokat építettek ki a klinikákon, így hozzáférnek a kulcsfunkciókhoz. Ennek eredménye, hogy a kórházi termékek és szolgáltatások fő szállítói ma a globális szereplők. A kis- és középvállalatoktól származó, valamint a kórházi személyzet által kezdeményezett fejlesztésekre gyakran nem jut már forrás, illetve csekély az esélye annak, hogy ezekből az ötletekből valós termékfejlesztések legyenek.
Az InTraMed-C2C olyan innovációtranszfer-rendszert (keretrendszert) fejleszt ki, amely az orvosi/kórházi szektorban keletkező innovációk kicserélésének és koordinációjának a mechanizmusát írja le, a regionális innovációs környezet kulcsszereplői között. Az innovációtranszfer-rendszert regionális innovációs keretrendszerbe ágyazzák be. Az InTraMed-C2C – régiókon átívelő szemléletével – a keretrendszert a régiós megközelítésen túl is kiterjeszti annak érdekében, hogy az innovatív ötletek eljussanak a vállalatokhoz, és azokból termékek szülessenek. A projekt feladata egy olyan európai innovációtranszfer-hálózat kialakítása, amely nyílt szerkezete révén lehetővé teszi, hogy az innovációk és az azokat megvalósító vállalatok és intézmények a közép-európai térségen belül összekapcsolódhassanak.
IntraMed-C2C Final Conference
Krakkó, 2013. március 19.








