University of Debrecen Knowledge and Technology Transfer Office
Az Észak-alföldi régió és a Debreceni Egyetem általános bemutatása
Az Észak-alföldi régió jelentős kutatási és fejlesztési kapacitással rendelkezik, amely elősegíti az innováció-orientált technológiák intenzív fejlesztését a térségben. A régió szilárd, Debrecenre, Szolnokra és Nyíregyházára összpontosuló K+F bázisa vonzza a magas minőségi követelményeket támasztó vállalatokat. A régió a K+F ráfordításokat tekintve a második, a kutatás-fejlesztésben dolgozók létszámát tekintve a harmadik helyet foglalja el az országban. A régió felsőoktatási intézményei – számos szakosodott intézménnyel egyetemben – évszázados hagyományokkal rendelkeznek. A régió fő, dinamikusan fejlődő egyetemi központja a Debreceni Egyetem. A kutatás és fejlesztés fontossága a Regionális Innovációs Stratégiában (RIS) is megjelenik, kiemelve a K+F tevékenység három fókuszterületét: az egészségügyet, az ICT-t és a mezőgazdaságot.
1. Az Észak-alföldi régió fő mutatói
Terület |
17 729 km2 (19,1%) |
Lakosság |
1 552 704 fő (15,3%) |
Népsűrűség |
87 fő/km2 |
Egy főre jutó GDP |
4 248 EUR |
Munkanélküliségi ráta |
6,8% |
A Debreceni Egyetem (DE) jelentős szerepet játszik az Észak-alföldi régió mindennapi életében. A legnagyobb felsőoktatási intézmény Kelet-Magyarországon, Orvos- és Egészségtudományi Centruma Magyarország egyik legnagyobb klinikája. A Debreceni Egyetem 15 kara három centrumba tömörül. Ezek: orvos- és egészségtudományok, agrár- és gazdálkodástudományok, bölcsészet- és természettudományok. A centrumok kutatóintézeteket, kutatócsoportokat, valamint más, az oktatást segító kiegészítő egységeket is magukban foglalnak.
2. A Debreceni Egyetem fő mutatói
Tudományos munkatársak PhD fokozattal |
a munkatársak 70%-a |
Kutatócsoportok száma | 244 |
PhD iskolák száma | 24 |
Hallgatói létszám (évente) | 30 000 |
PhD fokozatot megszerzők száma (évente) | 150 |
K+F bevételek (évente) | ~17 millió EUR |
Az innováció- és technológiatranszfer az utóbbi időben a meghatározó magyar egyetemek innovációs stratégiájának fókuszába került. A Debreceni Egyetem 2005 óta, Tudás- és Technológia Transzfer Irodájának (DE TTI) létrehozásával aktívan támogatja az egyetem kutatóitól származó innovatív ötletek, termékek és szolgáltatások hasznosítását.
A DE TTI küldetése, hogy a felsőoktatási intézményekben elért kutatási eredmények átkerüljenek az üzleti életbe és az iparba. További feladata az innovációs kultúra terjesztése az Egyetem polgárai között.
A Tudás- és Technológia Transzfer Iroda 2005-ben kezdte meg működését. Kezdetben csak a biotechnológia, a nanotechnológia, az innovatív gyógyszerfejlesztés és a funkcionális élelmiszerek fejlesztése területén foglalkozott technológiatranszferrel. Mára tevékenységi köre kibővült: innováció- és technológiatranszfer, valamint szerzői tulajdonjogokkal kapcsolatos szolgáltatásokat is nyújt minden olyan fontos tudományos területen, amely a Debreceni Egyetem kutatási tevékenységének fókuszában áll. A TTI tapasztalataira alapozva nyilvánvalóvá vált, hogy az innovatív projektötletek, az új termék- vagy szolgáltatásfejlesztési javaslatok zöme az egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumától, valamint annak klinikai osztályaitól származik.
Amióta csak 1918-ban megalakult, az Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DE OEC) arra törekszik, hogy az orvosképzés, az orvosbiológiai kutatás és a betegellátás nemzetközileg elismert központja legyen. Az Egyetem küldetésnyilatkozatával összhangban a DE OEC feladata, hogy kielégítse Kelet-Magyarország lakosságának egészségügyi ellátási igényeit, továbbá olyan kutatási és tanári programokról gondoskodjon, amelyek a legjobb minőségű egészségügyi ellátást nyújtják közösségünk számára.
A tudományos munka az alapkutatási részlegekben és a klinikai osztályok laboratóriumaiban folyik. Az orvosi fakultás tagjai évente mintegy 600 tudományos munkát publikálnak különféle nemzetközi tudományos folyóiratokban. A tudománymetriai adatok szerint a DE OEC a több mint 80 magyar kutatóintézet és egyetem rangsorában az első 4 között szerepel. Sok tudós – a belföldi és külföldi együttműködésekből származó lehetőségek kiaknázása révén -- nemzetközi elismerést szerzett. Nemzetközileg elismert kutatási terület a sejtbiológia, az immunológia, a kísérleti és klinikai onkológia, a hematológia, a neurobiológia és a neurológia, valamint a fiziológia. A tudományos csereprogramban számos külföldi egyetem vesz részt, továbbá nagyon sok munkatársunk aktívan bekapcsolódik olyan programokba, amelyek a külföldi kapcsolatokat hasznosítják (a legfőbb partnerek Belgium, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, Egyesült Királyság, Egyesült Államok).
A DE OEC egyben Magyarország egyik legnagyobb kórháza, ahol 49 osztály működik, közöttük 18 különböző klinikai osztállyal, több mint 1800 ággyal. Az intézményben évente 62 000 fekvőbeteget és 670 000 járóbeteget látnak el. A DE OEC nemcsak a terület legjobban felszerelt intézménye, hanem a legfontosabb egészségügyi ellátási adottságokkal rendelkezik a térség mindennapi orvosi ellátásához. Azaz: a többi szolgáltatás mellett a DE OEC-ben van felnőtt hemodialízis központ, nyitott szívműtétek végzésére alkalmas felszerelés, továbbá vesetranszplantációs egység.
Kapcsolat:
Bartha Klára
innováció menedzser
Debreceni Egyetem / Tudás- és Technológia Transzfer Iroda
4032 Debrecen, Nagyerdei krt. 98.
Tel.: +36 (52) 512-900/66341
Fax: +36 (52) 518-640
Mobil: +36 (70) 5053-856
kbartha@unideb.hu
http://detti.unideb.hu